عکاسی پرتره

یازده نکته در مورد عکاسی پرتره

یازده نکته در مورد عکاسى پرتره

عکاسی پرتره به معنای عکاسی از یک شخص یا یک گروه کوچکی از ‌انسانها است. مسئله عمده و غالب در عکاسی پرتره، چهره و بیان حالات آن است.

نکات مهم عکاسی پرتره، عکاسی چهره

اگر عکاسی پرتره یکی از هنرهای مورد علاقه شماست، با یادگیری نکات زیر قادر خواهید بود عکاس پرتره بهتری باشید.

نکته اول: هدفتان را مشخص کنید

قبل از عکاسی، باید هدف از گرفتن عکس را بدانید. روش گرفتن و ظاهر عکس در چگونگی استفاده و کاربرد آن تاثیر دارد.

هدف به شما کمک ‌میکند تا تشخیص دهید که آیا به یک نمای بزرگ از صورت احتیاج دارید یا تنها عکسی از یک زاویه از آن کافی است. همچنین ‌میتوانید تشخیص دهید که آیا پرتره باید افقی گرفته شود یا عمودی. مثل زمانی که ‌میخواهید از صورت یک بچه برای تبریک تولد یا آگهی عکس بگیرید آن عکس باید افقی باشد.

هدف از عکاسی پرتره، عکاسی پرتره در کودکان

نکته دوم: موضوعتان را انتخاب کنید

با توجه به نوع عکسی که شما   ‌میخواهید، موضوع یا مدلتان را انتخاب کنید. این ‌میتواند هرکسی باشد که فکرمیکنید برای پروژه شما مناسب است. اگر برای پروژه بازرگانی کار ‌میکنید، بهتر است که یک مدل خوب که ظاهری دوستانه و صمیمی دارد را انتخاب کنید. نیازی نیست که مدل شما خیلی زیبا و جذاب باشد. تنها این مهم است که مدل شما در چشم بیننده چه طور به نظر برسد و بتواند پیام مد نظر را به طور درست برساند. اگر شما تنها عکسی ‌میگیرید که برای استفاده شخصی باشد، هر موضعی را که به نظرتان جالب است را انتخاب کنید.

نکته سوم: موقعیت را مشخص نمایید

از استفاده از ‌پس ‌زمینههایی که شلوغ هستند و موضوع شما را از لحاظ بصری به داخل محیط ‌میکشند خودداری کنید.

‌محیطهایی را انتخاب کنید که تاکید و تمرکز بیشتری به موضوع شما ‌میدهند. همچنین ‌میتوانید از ‌پردههای ‌پسزمینه استفاده کنید.

موقعیت در عکاسی پرتره

نکته چهارم: ‌ژستها را ‌برنامه ریزی کنید

قبل از شروع کار، باید چندین ژست در ذهنتان داشته باشید. با این کار ‌عکسهای شما ‌جذابتر ‌میشوند. با داشتن ژستهای متفاوت در ذهن خود دیگر نیازی نیست که در حین عکاسی به آنها فکر کنید، تمرکز خود را بهم بریزید و مدل خود را خسته کنید. بنابراین ابتدا زمانی را به ‌برنامه ریزی ‌ژستها اختصاص دهید و سعی کنید که آنها خلاقانه باشند.

چگونه ژست گرفتن در عکاسی پرتره

نکته پنجم: از ‌حالتهای متفاوت احساسی عکاسی کنید

تنها بر روی لبخند زدن تمرکز نکنید. در این میان باید حالات احساسی گوناگونی در چهره مدل وجود داشته باشند. بعضی از ‌عکسها ممکن است ‌دندانها را نشان دهند، بعضی دیگر نه. بعضی ممکن است جدی باشند، بعضی دیگر مرموز. حتی بعضی از اوقات تصویر پرتره ظاهر ناراحت و غمگینی دارد. حالات متفاوت احساسی را تجربه کنید، از نتیجه آن خوشتان خواهد آمد.

نکته ششم: از اسباب و وسایل مختلف استفاده کنید

استفاده از اسباب و وسایل به مدل شما کمک ‌میکند تا بتواند احساس راحتی کند. با این وسایل تصویر حالت درام می گیرد. این وسایل ‌میتواند در تعریف داستان عکس شما کمک کننده باشد. همچنین ‌میتواند به تصویر شما ظاهری جالب و یا مرموز بدهید.   ‌میتوانید ببینید که تصاویری که در آنها از اسباب و وسایل استفاده شده است تاثیر بیشتری بر بیننده دارند.

وسایل مورد نیاز برای عکاسی، جاها متفاوت برای عکاسی

نکته هفتم: داشتن یک ظاهر صادقانه

یک تصویر زمانی که صادقانه باشد ‌میتواند ‌داستانهای بیشتری را بیان کند. شما ‌میتوانید در حالی که از مدل میخواهید که ژست موردنظر را در مقابل دوربین بگیرد، ظاهر صادقانه تصویر را نیز حفظ کند. تنها کافی است که مدل بداند که در زمان عکاسی به سمت دیگری نگاه کند. مثلا به چیزی در محیط اطراف مانند گل یا چیزهای دیگر.

نکته هشتم: لنزهای متفاوت را تجربه کنید

زمانی که عکس پرتره ‌میگیرید از لنزهای گوناگون استفاده کنید. با این کار نتایج متنوعی ‌میگیرید. تصویر شما ظاهر متفاوتی ‌میگیرد. البته، این تفاوتها زمانی به وجود ‌میآید که شما مثلا از لنز 50mm یا 24mm استفاده کنید.لنز های دوربین، تاثیر لنز در عکاسی پرتره

نکته نهم: از ‌کادربندیهای متفاوتی استفاده کنید

راههای متفاوتی برای استفاده از کادربندی در تصویر وجود دارد. صرفا با قرار دادن ژست مدل در یک قاب در یا ‌خمشدن بر روی یک میز یک فریم یا کادر مناسب ایجاد می‌شود. به دنبال ‌راههای خلاقانه بگردید تا تصویر شما ظاهری جذاب پیدا کند و شما بتوانید ‌چشمها را به روی موضوعتان هدایت کنید. با یک روش هوشمندانه از محیط اطراف به عنوان یک فریم استفاده کنید و یک عکس ‌بینظیر خلق کنید.

نکته دهم: ‌نورپردازیهای متفاوت را امتحان کنید.

‌می‌توانید با استفاده از نورپردازی متفاوت به تصاویر پرتره احساسی خاص و ‌بی‌نظیر دهید.       ‌می‌توانید با نورپردازی بیش از حد تصویر را ‌روشنتر کرده یا با نورپردازی کم آن را ‌تیره ترکنید  زمانی که ازنورپردازی استفاده ‌میکنید، باید تصویر چهره حالت واضحی داشته باشد. زمانی که در فضای بازعکاسی میکنید باید چهره موضوع مستقیم در برابر خورشید نباشد و بر روی چهره نورپردازی کنید تا به درستی نشان داده شود. همچنین شما ‌میتوانید در “ساعتهای طلایی” روز در فضای باز از چهره‌عکسبرداری کنید تا در پوست درخشش خاصی ایجاد شود.برای عکاسی در‌محیطهای بسته،‌میتوانید موضوع را در کنار پنجره قرار دهید تا یک نور نرم غیرمستقیم بر موضوع ایجاد شود. همچنین می توانید از وسایل نورپردازی استفاده کنید.

نور پردازی در عکاسی پرتره، تاثیر نور در عکاسی

نکته یازدهم: فریم را پر کنید

یک عکس پرتره ‌میتواند ظاهر بسیار متفاوتی از تصاویری که در‌شبکههای اجتماعی      ‌میبینید داشته باشد. این کار را میتوانید با پر کردن فریم عکس و نشان دادن جزئیات بییشتر انجام دهید. ‌میتوانید بر روی چهره موضوع ‌بزرگنمایی کنید. همچنین ‌میتوانید به طور ‌خلاقانهایی بر روی ‌دستها، ‌چشمها، موها و غیره ‌بزرگنمایی کنید. با این کار قطعا عکس شما متمایز و زیبا ‌میشود.

نکته دوازدهم: از ‌زاویههای گوناگون استفاده کنید

در کنار ‌نورپردازیها و ‌کادربندیهای متفاوتی که شما ‌میتوانید اعمال کنید، ‌میتوانید از ‌زاویههای گوناگون نیز استفاده کنید. این ‌میتواند در ‌عکسهای شما جذابیت و سرگرمی ایجاد کند. همچنین ‌میتواند ‌افکتهای متنوعی در عکس ایجاد کرده و تاکید بیشتری بر روی بعضی از       ‌قسمتهای سوژه داشته باشد. ‌زاویههایی را که به نظرتان خوب ‌میآیند را تجربه کنید. قطعا میتوانید از انجام آن لذت ببرید و عکس‌های زیبایی بگیرید. زمانی که این ‌عکسها را به طور خالصانه ‌میگیرید، از یک لنز واید (wide-angle) برای عکاسی از محیط اطرافش استفاده کنید، تا بتوانید داستان کار را بهتر بیان کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *