هوش مالی

هوش مالی

چند تصمیم برای هوش مالی اشتباه که روزی از گرفتن آن‌ها پشیمان می شوید!

در زندگی با تصمیمات مالی زیادی روبرو می شوید که همگی آنها روی آینده‌تان  هوش مالی تأثیر خواهند گذاشت. شاید برخی از این تصمیمات سبب شود زندگی‌تان بعد از گذشت یک دهه متحول شود. برخی تصمیمات مالی بعد از طی 10 سال سبب پشیمان شدنتان می شوند.پس هوش مالی خود را تقویت کنید

چند تصمیم که موجب میشود هوش مالی شما را ضعیف بکند

🔸حساب دخل و خرجتان را ندارید

وقتی حساب دخل و خرجتان را داشته باشید دیگر برای خریدن یا نخریدن ابهامی نخواهید داشت. با داشتن حساب و کتاب پولتان می دانید چقدر خرج کنید و به اقتصادتان هم لطمه‌ای وارد نخواهد شد.
به این فکر کنید با این کار چقدر پس انداز می کنید، به چه اهداف مالی دست می یابید و با چه آرامشی در کنار همسرتان می‌نشینید تا تصمیمات مالی بگیرید. قطعاً این کار ارزشش را دارد.

🔸هر ماه بدهی کارت اعتباری خود را نمی پردازید

بدهی‌های هر ماه می تواند خیلی زود روی هم جمع شود و ورشکستتان کند. اگر عادت ندارید سر ماه بدهی (خریدهای نسیه) کارت اعتباری‌تان را پرداخت کنید، از حالا دست به کار شوید. استفاده‌ی دائمی از کارت‌های اعتباری ممکن است سبب شود به جای خرج کردن پولتان در موارد ضروری مانند خریدن یا اجاره‌ی خانه، در جاهای غیرضروری پول خرج کنید.

🔸بدون دقت محصولات پولی و مالی می خرید

وقتی برای خرید بیمه‌ی عمر اقدام می کنید یا مشاور مالی در مورد قرارداد یک وام با شما حرف می زند، پیش از امضا کردن ابتدا مطمئن شوید به اندازه‌ی کافی از قرارداد بیمه و وام سر رشته دارید.

🔸برای روز مبادا هیچ پس اندازی ندارید

پس انداز کردن در زمان اتفاقات پیش بینی نشده به شما کمک می کند. هر فردی در زندگی خود روزهای سخت خواهد داشت. این پس انداز هر چقدر باشد، بالاخره روزی گره از کارتان می گشاید.

🔸با جیب خالی، بی‌رویه خرج می کنید

اگر جیبتان خالی است و پولی در دست ندارید اما به دنبال خرید نقدی یا اقساطی ماشین هستید، خواهش می کنم دست نگه دارید.
خریدهای گزاف در شرایط بد اقتصادی، شما را با مشکل مواجه می کند. شاید با این کار اقتصادتان لطمه بخورد و خرید آن خودروی گران قیمت سبب گرفتاری‌ تان شود.

🔸بدون دلیل و منطق از مشاور مالی کمک نمی گیرید

اگر در زمینه‌ی امور مالی حرفه‌ای نیستید، احتمال این که دچار اشتباه شوید زیاد است. هزینه کردن برای یادگیری اصول اولیه‌ی اقتصادی، از طریق مراجعه به یک مشاور مالی، کار بسیار هوشمندانه‌ای است.

🔸از بیمه استفاده نمی کنید

اگر به عنوان سرپرست خانواده به دیار باقی بشتابید، چه کسی نیاز مالی خانواده‌تان را تأمین خواهد کرد؟ لازم است کمی تأمل کنید و به فکر بیمه‌ی عمر باشید.
به جز بیمه‌ی عمر، انواع مختلفی بیمه وجود دارد که لازم است از آنها استفاده کنید. بیمه از شما در مقابل نیازهای مالی غیرمترقبه پشتیبانی می کند که با تکیه بر پس انداز خود نمی توانید از عهده‌ پرداخت آن برآیید.

🔸به فکر پس انداز برای دوران بازنشستگی نیستید

همه‌ ما ناتوان و فرسوده می شویم و دیگر توان کار کردن نخواهیم داشت. حتی ممکن است انواع بیماری‌ها به سراغمان بیاید که باید برای درمان آنها پول داشته باشیم. امروزه خیلی نمی توان روی کمک‌های دولت حساب کرد. پس خودتان از حالا دست به کار شوید و برای دوران بازنشستگی‌تان پس انداز کنید.

هوش مالی

🔸اهداف مالی شما و همسرتان در یک راستا نیستند

اگر می خواهید تمام سرمایه و پول خود را هدر دهید، سعی کنید با همسرتان اهداف مالی متناقضی داشته باشید. اگر هنوز با همسرتان بر سر اهداف مالی به توافق نرسیده‌اید، برای هم وقت بگذارید و درباره مسائل مالی حرف بزنید، به تفاوت‌ها پی ببرید و در نهایت به یک جمع بندی برسید.

🔸خرج و مخارج بیهوده‌ زیادی دارید

هر ماه پول زیادی برای قبض موبایلتان می پردازید؟ برای سرویس‌های بی‌استفاده اپراتورهای تلفن همراه پول خرج می کنید؟ فیلم و سریال‌های زیادی دانلود می کنید و ترافیک اینترنت خود را بالا می برید؟
این‌ها هزینه‌هایی هستند که هر روز و هر ماه مقابلتان ظاهر می شود. شاید این هزینه‌ها در طول یک ماه خیلی زیاد نباشد اما در بلندمدت اثرات زیان باری دارد. به دنبال راه‌هایی باشید تا این هزینه‌ها را کاهش دهید.

 

 

نوشته های مشابه

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *